Każde dziecko musi przejść ten nieprzyjemny okres w życiu, jakim jest ząbkowanie. Towarzyszy mu zazwyczaj większa płaczliwość i drażliwość u malucha, podniesiona temperatura ciała oraz przede wszystkim obrzmiałość i bolesność dziąseł. Innymi objawami może być również brak apetytu oraz biegunka. Pierwsze ząbki mogą pojawić się już u pięciomiesięcznego dziecka, ale równie dobrze i u dwulatka. Związane jest to z uwarunkowaniem genetycznym. Ząbki naszych dzieci mogą pojawić się w tym samy wieku, w jakim wyrzynały się one u nas. Jaki wybrać żel na ząbkowanie, aby pomóc dziecku przetrwać ten niełatwy czas?

Jaki żel na ząbkowanie wybrać i kupić?

Żel na ząbkowanie Dentinox N żel 10g
Żel na ząbkowanie Dentinox N żel 10g
Symptomem ząbkowania są często rozpulchnione i obrzmiałe dziąsła, na które napierają nowo powstałe zęby. Z tego powodu maluch jest często bardziej płaczliwy i niespokojny. Aby w jakiś sposób pomóc dziecku i spróbować zniwelować jego ból, stosuje się do smarowania dziąseł różnego rodzaju łagodzące ból maści i żele. W większości ich głównym składnikiem jest lidocainum (lidokaina), która działa znieczulająco i przeciwbólowo. Wśród pozostałych składników mogą znajdować się: chamomillae extractum (wyciąg z rumianku) i thymi herbae extractum (wyciąg z ziela tymianku), które mają z kolei właściwości przeciwzapalne i odkażające.

Ranking cenowy żeli na dziąsła

Żel na ząbkowanie dla niemowląt w trakcie ząbkowania to wydatek rzędu 15 – 20 złotych. Popularnym żelem jest ten dostarczamy przez firmę Dentinox. Nie jest drogi, a dziecku mocno pomaga. Jako rodzice coś o tym wiemy. ; ) Poniżej ranking najpopularniejszych i najczęściej kupowanych przez rodziców preparatów na ząbkowanie:

Więcej na ten temat znajdziesz na wikipedii.

Gdzie kupić żele i maści na dziąsła w trakcie ząbkowania?

Jaki żel i maść na ząbkowanie wybrać i kupić? W aptekach mamy do wyboru różne dobre maści, dostępne bez recepty. Skład ich jest zazwyczaj podobny, tak jak i działanie, które ma skutecznie uśmierzyć ból oraz nadwrażliwość dziąseł. Preparaty te przynoszą dziecku (niemowlęciu), niemalże natychmiastową ulgę. Dodatkowo, maści te mają działanie przeciwzapalnie, co chroni jamę ustną dziecka przed rozwojem bakterii. Przed zakupem konkretnego preparatu, warto sprawdzić jego skład, im prostszy i krótszy, tym lepiej. Dobrze aby wszystkie dodatkowe składniki były pochodzenia naturalnego i bez dodatku cukru. Maść na ząbkowanie należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które są umieszczone na opakowaniu. Zazwyczaj jest to dawka wielkości ziarnka groszku, do smarowania na bolące dziąsła, dwa lub trzy razy dziennie. Trzeba pamiętać także o tym, że preparat ten jest lekiem, zatem przedawkowanie może być szkodliwe dla dziecka.