Termometr Beurer FT 90
Termometr bezdotykowy Beurer FT 90
Podwyższona temperatura to sygnał, że w organizmie naszego niemowlaka coś się dzieje. Często te powody są błahe, jednak nigdy nie można tego bagatelizować. Młody organizm tylko w ten sposób może zasygnalizować nam zaistniały problem. Termometr dla niemowlaka powinien być nie tylko dokładny, ale także pozwalający w bezpieczny sposób zmierzyć temperaturę. W przypadku niemowlaka czynność ta może być nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć dziecku, aby przez kilka minut przytrzymało np. urządzenie pod pachą. Z tego powodu wybór odpowiedniego termometru jest dość istotny. Na rynku pojawiło się wiele rozwiązań, które mają pomóc w czynności mierzenia temperatury ciała. Na samym końcu artykułu znajdziesz ranking najczęściej kupowanych termometrów dla niemowlaków!

Jaki termometr dla niemowlaka wybrać i kupić?

Temperaturę niemowlakowi możemy zmierzyć w jamie ustnej, na czole, w odbytnicy lub metodą bezdotykową. Termometry douszne nie nadają się dla dzieci poniżej 3 miesiąca życia, gdyż ich przewód słuchowy jest jeszcze zbyt wąski. Również pomiar pod pachą w przypadku niemowląt nie jest możliwy. Dziecko jest zbyt małe, by wystarczająco długo przytrzymać urządzenie pod paszką. Z kolei pomiar w buzi nie należy do najdokładniejszych i miarodajnych, jednak jest wygodny – w szczególności jeśli termometr jest pod postacią smoczka. Ten rodzaj badania temperatury nie sprawdzi się w ogóle, kiedy dziecko będzie miało kaszel lub zatkany nosek, ponieważ podczas pomiaru buzia musi być cały czas zamknięta.

Termometry bezdotykowe – Ranking TOP 10

Ranking najczęściej kupowanych przez mamy termometrów dla niemowlaków:

Termometr dla niemowlaka – jak dokonać pomiaru temperatury?

Sprawdzanie wysokości temperatury za pomocą termometru przykładanego do czoła jest dość wygodne i szybkie, jednak np. pot może zaburzać wyniki pomiaru. Natomiast mierzenie gorączki w odbycie jest mało higieniczne, ale daje najdokładniejszy i niezakłamany wynik. Trzeba jednak uważać, aby pomiar nie był bolesny i jak najmniej nieprzyjemny. Ta metoda sprawdzi się tylko u naprawdę małego dziecka, później ze względu na większą ruchliwość może być to kłopotliwe. Mierzenie bezdotykowe musi być wykonane umiejętnie, ponieważ np. temperatura powietrza może przekłamywać otrzymany wynik. Jednak pomiar bezdotykowy jest niezwykle szybki oraz higieniczny i za jego pomocą zmierzymy temperaturę, bez problemów, nawet śpiącemu niemowlakowi.

Rodzaje termometrów

Do wyboru mamy urządzenia elektroniczne, gdyż termometry szklane – rtęciowe zostały w 2009 roku wycofane z rynku. Termometr elektroniczny tradycyjny – służy do pomiaru temperatury pod pachą, w buzi lub w odbycie. Wynik pojawia się na wyświetlaczu i jest sygnalizowany zazwyczaj sygnałem dźwiękowym. Czas pomiaru jest różny w zależności od wybranego modelu i wynosi przeważnie od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku minut. Tremometry te są dość popularne oraz stosunkowo tanie. Na rynku można spotkać także modele typowo doodbytnicze, które mają cieńszą i bardziej giętką końcówkę, przez co pomiar w odbycie jest bardziej komfortowy.

Termometr bezdotykowy KARDIO-TEST KT-60 PRO
Termometr bezdotykowy KARDIO-TEST KT-60 PRO

Termometr elektroniczny dotykowy

Pomiar w tym przypadku polega na przyłożeniu termometru do czoła malucha i chwilowym przytrzymaniu go w takiej pozycji. Największą zaletą tego urządzenia jest szybkość pomiaru, który trwa maksymalnie 2 – 3 sekundy. Termometr bezdotykowy jest prosty w obsłudze, wynik pojawia się na wyświetlaczu i jest sygnalizowany dźwiękiem. Niektóre modele mogą mieć funkcję zapamiętywania kilku poprzednich pomiarów. Przydatna jest także opcja automatycznego wyłączania zasilania oraz informacja o stanie zużycia baterii. Jednak ta metoda to pomiar tylko zewnętrznej temperatury ciała.

Termometr elektroniczny bezdotykowy na podczerwień

To najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do mierzenia temperatury z których może korzystać cała rodzina. Termometry bezdotykowe są najbardziej higieniczne, przez to iż nie dotykają bezpośrednio chorej osoby. Działają w oparciu o fakt, iż ludzkie ciało wytwarza promieniowanie cieplne, które jest mierzone przez czujnik podczerwieni umieszczony w termometrze. Zbliża się je na odległość około 5 cm od czoła dziecka i uruchamia i po kilku sekundach otrzymujemy wynik. Urządzenia te zapewniają szybki pomiar, a wynik pojawia się na wyświetlaczu, sygnalizowany dźwiękiem. Zazwyczaj są także wyposażone w funkcje zapamiętywania kilku ostatnich pomiarów. Wyróżnia je również wielofunkcyjność, za ich pomocą zmierzymy temperaturę także np. wody do kąpieli dla dziecka czy mleka w butelce. Dużym plusem jest fakt, że termometrem bezdotykowym zmierzymy niemowlakowi temperaturę bez jego niepotrzebnego budzenia.

Termometr dla niemowlaka w smoczku

Swoim wyglądem niczym się nie różni od zwykłego smoczka, jest bezinwazyjny i niezwykle wygodny. Posiada wyświetlacz i sygnał dźwiękowy, który informuje o zakończeniu pomiaru oraz funkcję pamięci kilku pomiarów wstecz. Musi być trzymany buzi, bez jej otwierania przez około 2 minuty. W przypadku zatkanego nosa czy kaszlu, pomiar może być niemożliwy. Również dziecko musi być przyzwyczajone do smoczka, inaczej może nie chcieć z nim współpracować. Urządzenie posłuży nam tylko przez pewien czas.

Cena termometru dla niemowlaka

Jaki termometr dla niemowlaka wybrać i kupić? Tradycyjny termometr elektroniczny kupimy już za dosłownie kilka złotych. Model dotykowy to wydatek od około 40 złotych w wzwyż. Termometr elektroniczny bezdotykowy na podczerwień kupimy już za niecałe 50 złotych. Z kolei smoczek do mierzenia temperatury to wydatek rzędu 12 – 15 złotych.