Jaki sterylizator do butelek wybrać i kupić?

Sterylizator mikrofalowy Philips Avent SCF271 20 Express II
Sterylizator mikrofalowy Philips Avent SCF271 20 Express II
Sterylizator do butelek ma za zadanie w szybszy sposób od tradycyjnego wyparzania butelek we wrzątku, dokładnie zdezynfekować pojemniki dziecka na mleko. Ten rodzaj sterylizacji pozwala nam nie tylko zaoszczędzić czas, ale także zużywa przy tym mniej wody. Wkładamy butelki do urządzenia, wlewamy wodę, włączamy je i tyle. Nie trzeba czuwać nad gotującą się wodą w garnku, potem wyciągać po kolei wszystkie butelki i je osuszać, wszystko odbywa się automatycznie. Mechanizm większości urządzeń opiera się na zastosowaniu gorącej pary wodnej. W zależności od modelu sterylizatora, czas dezynfekcji wynosi od kilku do kilkunastu minut. Jeśli pojemniki pozostawimy wewnątrz urządzenia, będzie to gwarancją ich sterylności nawet do kilku godzin. Przed zakupem warto zastanowić się nad tym, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Jaki sterylizator do butelek jest najlepszy?

Jaki sterylizator do butelek wybrać i kupić?

Trzeba zwrócić uwagę na wielkość sterylizatora i na to ile butelek pomieści wybrany model. Im większy, tym praktyczniejszy. Wówczas można użyć go raz na kilka godzin i zdezynfekować wszystkie butelki i pojemniki. Dobrze jest także sprawdzić rodzaj butelek, czy każda wejdzie do naszego urządzenia. Na rynku są bowiem sterylizatory, do których pasują wyłącznie butelki tego samego producenta. Wybierając urządzenie mikrofalowe, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość, gdyż nie każdy pojemnik zmieści się w naszej mikrofalówce.

Sterylizatory i wyparzacze do butelek – Ranking TOP 10

Rodzaje sterylizatorów czyli jaki wybrać i kupić?

  • Sterylizatory parowe – w których butelki dezynfekowane są przy użyciu pary wodnej o temperaturze około 95 -100 stopni Celsjusza. Do specjalnego zbiornika trzeba wlać wodę i włożyć butelki. Urządzenie może pomieścić nawet 8 sztuk. Po sterylizacji, butelki przechowujemy w zamknięciu, pod pokrywą. Dezynfekcję możemy powtórzyć co kilka godzin, butelki więc są zawsze gotowe do użytku. Niektóre modele mają funkcję przygotowywania posiłków, jak w parowarze. Sterylizatory parowe są urządzeniami elektronicznymi, których części mogą się czasem zepsuć. Jednak dezynfekcja przy użyciu pary wodnej jest najskuteczniejszym sposobem pozbycia się drobnoustrojów.
  • Sterylizatory do butelek mikrofalowe – to pojemniki do których wlewa się wodę i wkłada butelki, po czym wstawia się je do kuchenki mikrofalowej. Tam wlana woda zaczyna parować i pojemniki są dezynfekowane. Proces trwa około kilku minut, a włożone butelki są sterylne do czasu jego otworzenia. Największą ich zaletą są niewielkie rozmiary i uniwersalność. Tego rodzaju sterylizatorem zdezynfekujemy także inne, mieszczące się nim sprzęty, np. części laktatora. Urządzenia mikrofalowe są znacznie tańsze od parowych. Większość z nich posiada także stojaki, na których możemy wysuszyć butelki dziecka. Sterylizator jest praktycznie niezniszczalny, ale zależny jednak od mikrofalówki. Dezynfekcja przy użyciu fal mikrofalowych jest najszybszym sposobem na dezynfekcję. Przy zakupie trzeba uważać na jego wielkość i dobrać go tak, aby zmieścił się w naszej mikrofalówce. Nie ma możliwości sterylizacji bez użycia wody.
  • Urządzenia 2 w 1, czyli podgrzewacz z funkcją sterylizacji – jego wielofunkcyjność jest bardzo wygodna. Najpierw można zdezynfekować butelki, by potem podgrzać mleko czy zupkę. Urządzenie przyda się dla osób, które nie mają zbyt wiele miejsca na przechowywanie różnych sprzętów. Ich wadą jest to, że po sterylizacji nie można w nich przechowywać czystych butelek, bo np. będziemy chcieli zagrzać obiad dla naszej pociechy.
Sterylizatory elektroniczneAktualna cena
Sterylizatory mikrofaloweAktualna cena

Szybkość działania

Najszybszą sterylizację oferują urządzenia mikrofalowe. Nawet jeśli zapomnimy o dezynfekcji, ten rodzaj sterylizatorów zrobi to w kilka minut. Im większe urządzenie, tym sterylizacja butelek może potrwać dłużej.

Sterylizator do butelek – funkcje dodatkowe

Sterylizatory mogą być wyposażone w różne dodatkowe funkcje np. :

  • Podgrzewacza – dzięki któremu zagrzejemy mleko i zupkę.
  • Parowaru – dzięki któremu możemy przygotować obiad dla naszej pociechy.
  • Funkcję suszenia
  • Wyświetlacz LCD – na którym widać czas do zakończenia procesu.
  • Autowyłącznie – po zakończonej dezynfekcji.
  • Sygnał dźwiękowy – informujący o końcu sterylizacji.

Przy zakupie dobrego sterylizatora do butelek, warto kierować się praktycznością oraz ilością miejsca, jaką posiadamy na jego przechowywanie.

Ceny sterylizatorów do butelek – Ranking cen!

Jaki sterylizator do butelek wybrać i kupić? Proste urządzenia kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Najdroższe modele mogą sięgać nawet kilkuset złotych.

Sterylizator Topcom 2w1
Sterylizator elektroniczny Topcom 2w1

Najpopularniejsze sterylizatory do butelek

Porównaj ich aktualne ceny

Comments are closed.

Navigate