Niektóre dzieci tuż po urodzeniu mają bardzo silny odruch ssący. Każda mama z takim noworodkiem, chcąc w miarę normalnie funkcjonować, będzie musiała zdecydować się w końcu, na podanie smoczka. Zastąpi on choć na jakiś czas pierś, do której niemowlę, szczególnie w pierwszym okresie swojego życia lubi być przyklejone. Ssanie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pozwala mu się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Część maluchów zaspokaja tą potrzebę podczas karmienia. Niektórym to nie wystarcza i wówczas można dać dziecku smoczek.
Jaki smoczek dla noworodka wybrać i kupić?
Dla noworodka tarczka smoczka musi być możliwie lekka i niewielka. Powinna także mieć otwory ułatwiające cyrkulację powietrza. Musi być odpowiednio wyprofilowana tak, by nie utrudniać oddychania, powinno być w niej miejsce na nosek naszego malucha. Tarczka musi dobrze pasować do buzi dziecka i go nie ocierać.
Smoczki dla dzieci – Ranking TOP 10
Kształt
Na rynku dostępnych jest dużo modeli w najrozmaitszych wzorach. Dobry smoczek dla noworodków powinien mieć anatomiczny kształt końcówki, który przypomina kobiecą brodawkę wraz z otoczką. Im bardziej odwzorowana jest kobieca pierś, tym lepiej. Zbyt wyprofilowana i nierówna końcówka smoczka, może zaburzyć prawidłowy sposób ssania oraz doprowadzić, z czasem do wad zgryzu. Dobrze dobrany smoczek do wieku i potrzeb dziecka oraz używany z rozsądkiem, nie powinien wyrządzić szkody i nie zakłóci procesu naturalnego karmienia. Obecnie w sklepach można dostać także smoczek dynamiczny, który został tak skonstruowany z warstw silikonu, że podczas ssania wychodzi i wraca do swojego kształtu, tak samo jak naturalny sutek. Przy okazji zapobiegając gryzieniu smoczka. Przyda się to maluchom, które jeszcze nie opanowały do końca sztuki prawidłowego ssania piersi.
![]() | Smoczki uspokajające |
Materiał
W sklepach można dostać dwa rodzaje smoczków wykonanych z silikonu lub z lateksu. Te pierwsze są przezroczyste, natomiast lateksowe charakteryzują się ciemną barwą. Lepiej wybrać końcówkę silikonową, która jest trwalsza, nie utlenia się , jest pozbawiona smaku i zapachu i nie wchodzi w reakcję np. ze śliną malucha. Najważniejsze to zwrócić uwagę na to, aby wybrany model nie posiadał w swoim składzie bisfenolu A, ani jego pochodnych. Na opakowaniu będzie o tym informował np. znaczek BPA Free.
![]() | Smoczki ortodontycznePorównaj aktualne ceny |
Rozmiar smoczka
O tym dla którego miesiąca życia przeznaczony jest dany model smoczka, informuje producent na opakowaniu. Dla noworodka wybieramy ten od 0 do zazwyczaj 3– 4 miesiąca. Zazwyczaj jest on oznaczony cyfrą 1 lub literą A. Do karmienia najlepiej wybierać smoczki z jedną dziurką lub kilkoma malutkimi, które są nazywane wolnymi, czyli slow. Dopiero gdy malec skończy cztery miesiące, można je zmienić na takie z większą dziurką.
![]() | Smoczek dla noworodka. Jaki wybrać i kupić? |
Istnieją także smoczki wyprodukowane specjalnie dla wcześniaków, z wagą urodzeniową poniżej 1200 gramów. Służą one do stymulacji odruchu ssącego i są stosowane w szpitalach. Do użytku domowego jest natomiast tzw. zestaw adaptacyjny, czyli smoczki dla dzieci ważących pomiędzy 1600 a 2500 gram, które podać możemy sami maluchowi.
Ceny smoczków dla noworodków – Ranking!
Jaki smoczek dla noworodka wybrać i kupić? Smoczki dla noworodków kupimy już za kilkanaście złotych. Wybierz smoczki, które Cię interesują i sprawdź ranking cen:
Smoczki anatomiczne | Aktualna cena… -> |
Smoczki antykolkowe | Aktualna cena… -> |
Smoczki okrągłe | Aktualna cena… -> |