Niektóre dzieci tuż po urodzeniu mają bardzo silny odruch ssący. Każda mama z takim noworodkiem, chcąc w miarę normalnie funkcjonować, będzie musiała zdecydować się w końcu, na podanie smoczka. Zastąpi on choć na jakiś czas pierś, do której niemowlę, szczególnie w pierwszym okresie swojego życia lubi być przyklejone. Ssanie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pozwala mu się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Część maluchów zaspokaja tą potrzebę podczas karmienia. Niektórym to nie wystarcza i wówczas można dać dziecku smoczek.

Jaki smoczek dla noworodka wybrać i kupić?

Dla noworodka tarczka smoczka musi być możliwie lekka i niewielka. Powinna także mieć otwory ułatwiające cyrkulację powietrza. Musi być odpowiednio wyprofilowana tak, by nie utrudniać oddychania, powinno być w niej miejsce na nosek naszego malucha. Tarczka musi dobrze pasować do buzi dziecka i go nie ocierać.

Smoczki dla dzieci – Ranking TOP 10

Kształt

Na rynku dostępnych jest dużo modeli w najrozmaitszych wzorach. Dobry smoczek dla noworodków powinien mieć anatomiczny kształt końcówki, który przypomina kobiecą brodawkę wraz z otoczką. Im bardziej odwzorowana jest kobieca pierś, tym lepiej. Zbyt wyprofilowana i nierówna końcówka smoczka, może zaburzyć prawidłowy sposób ssania oraz doprowadzić, z czasem do wad zgryzu. Dobrze dobrany smoczek do wieku i potrzeb dziecka oraz używany z rozsądkiem, nie powinien wyrządzić szkody i nie zakłóci procesu naturalnego karmienia. Obecnie w sklepach można dostać także smoczek dynamiczny, który został tak skonstruowany z warstw silikonu, że podczas ssania wychodzi i wraca do swojego kształtu, tak samo jak naturalny sutek. Przy okazji zapobiegając gryzieniu smoczka. Przyda się to maluchom, które jeszcze nie opanowały do końca sztuki prawidłowego ssania piersi.

NUK Smoczek uspokajający silikonowy rozmiar 3 18-36 m-cy
NUK Smoczek uspokajający silikonowy rozmiar 3 18-36 m-cy

Smoczki uspokajające

Porównaj aktualne ceny

Materiał

W sklepach można dostać dwa rodzaje smoczków wykonanych z silikonu lub z lateksu. Te pierwsze są przezroczyste, natomiast lateksowe charakteryzują się ciemną barwą. Lepiej wybrać końcówkę silikonową, która jest trwalsza, nie utlenia się , jest pozbawiona smaku i zapachu i nie wchodzi w reakcję np. ze śliną malucha. Najważniejsze to zwrócić uwagę na to, aby wybrany model nie posiadał w swoim składzie bisfenolu A, ani jego pochodnych. Na opakowaniu będzie o tym informował np. znaczek BPA Free.

Philips Smoczek ortodontyczny Free Flow 6-18m
Philips Smoczek ortodontyczny Free Flow 6-18m

Smoczki ortodontyczne

Porównaj aktualne ceny

Rozmiar smoczka

O tym dla którego miesiąca życia przeznaczony jest dany model smoczka, informuje producent na opakowaniu. Dla noworodka wybieramy ten od 0 do zazwyczaj 3– 4 miesiąca. Zazwyczaj jest on oznaczony cyfrą 1 lub literą A. Do karmienia najlepiej wybierać smoczki z jedną dziurką lub kilkoma malutkimi, które są nazywane wolnymi, czyli slow. Dopiero gdy malec skończy cztery miesiące, można je zmienić na takie z większą dziurką.

Canpol babies Smoczek kauczukowy anatomiczny Księżycowy 1 szt. 0-6m, 6-18m, 18m+
Canpol babies Smoczek kauczukowy anatomiczny Księżycowy 1 szt. 0-6m, 6-18m, 18m+

Smoczek dla noworodka. Jaki wybrać i kupić?

Porównaj aktualne ceny

Istnieją także smoczki wyprodukowane specjalnie dla wcześniaków, z wagą urodzeniową poniżej 1200 gramów. Służą one do stymulacji odruchu ssącego i są stosowane w szpitalach. Do użytku domowego jest natomiast tzw. zestaw adaptacyjny, czyli smoczki dla dzieci ważących pomiędzy 1600 a 2500 gram, które podać możemy sami maluchowi.

Ceny smoczków dla noworodków – Ranking!

Jaki smoczek dla noworodka wybrać i kupić? Smoczki dla noworodków kupimy już za kilkanaście złotych. Wybierz smoczki, które Cię interesują i sprawdź ranking cen:

Smoczki anatomiczneAktualna cena… ->
Smoczki antykolkoweAktualna cena… ->
Smoczki okrągłeAktualna cena… ->