Ssanie to naturalny odruch każdego nowo narodzonego dziecka. Jest to jeden z najsilniejszych instynktów, który towarzyszy naszemu maluchowi już od pierwszych dni życia. Ssanie uspokaja dziecko, sprawia że czuje się ono bezpieczne i dzięki niemu może zasnąć. Odruch ten przyczynia się również do prawidłowego rozwoju żuchwy dziecka. W pierwszych miesiącach maluch przez większość czasu je i śpi, więc odruch ssania bywa przez samo karmienie zaspokojony. Jednak u trochę starszych niemowląt, przerwy między karmieniami się wydłużają i czasami, aby zaspokoić malucha trzeba mu podać smoczek.

Przed zakupem smoczka dla niemowlaka warto sprawdzić jego rozmiar, rodzaj, kształt i materiał z jakiego jest wykonany.

Rozmiar smoczka

Dla niemowląt trzeba wybrać rozmiar większy, niż dla noworodków. W sklepach przeważnie są one oznaczone cyferką 2 lub literką B. Zazwyczaj oznacza to, iż dany smoczek może być używany przez dzieci od 3 do 6 miesiąca życia. Dobranie odpowiedniego rozmiaru jest ważne, gdyż używanie zbyt małego smoczka może powodować problemy ze zgryzem, a maluch będzie miał trudności z utrzymaniem gumowej końcówki w buzi.

Smoczki dla niemowląt – Ranking TOP 10

Materiał wykonania

Smoczki wykonane są z kauczuku (lateksu) lub z bezbarwnego silikonu. Kauczuk jest materiałem nieco delikatniejszym, jednak ma on swój zapach i smak. Dodatkowo po jakimś czasie może zmieniać swoją sprężystość i stać się kleistą mazią. Smoczki silikonowe są nieco trwalsze i bardziej odporne na wysokie temperatury oraz promienie słoneczne. Jednak dzięki pierwszym wyrośniętym ząbkom, dziecko może odgryźć kawałek końcówki. Więc cały czas trzeba mieć to na uwadze i sprawdzać stan smoczka. Bez względu na wybór materiału z jakiego będzie wykonana końcówka smoczka, musi się on odpowietrzać. Po naciśnięciu powietrze musi ujść z niego, po puszczeniu kształt końcówki powinien powrócić do stanu pierwotnego. Nie kupujemy smoczków w których pod gumką są jakieś części plastikowe lub są one zbyt sztywne i nie odpowietrzają się.

NUK Smoczek uspokajający silikonowy rozmiar 3 18-36 m-cy
NUK Smoczek uspokajający silikonowy rozmiar 3 18-36 m-cy

Smoczki uspokajające

Porównaj aktualne ceny… ->

Kształt smoczka

Smoczki dla niemowlaków występują w trzech popularnych kształtach:

  • Anatomicznym – który jest nieco spłaszczony od strony języka i bardziej okrągły od podniebienia.
  • Okrągły – przybiera kształt wisienki i można go włożyć do buzi dziecka w dowolny sposób.
  • Symetryczny – jest obustronnie spłaszczony i również można go podać dziecku bez względu na ułożenie.
Canpol babies Smoczek kauczukowy anatomiczny Księżycowy 1 szt. 0-6m, 6-18m, 18m+
Canpol babies Smoczek kauczukowy anatomiczny Księżycowy 1 szt. 0-6m, 6-18m, 18m+

Jaki smoczek dla niemowlaka wybrać i kupić?

Porównaj aktualne ceny… ->

Tarczka jako istotny element smoczka

Tarczka nie może być zbyt duża dla niemowlaka i musi mieć odpowiednie wycięcie pod noskiem. Ważne są także specjalne otwory wentylacyjne w niej. Za mała tarczka może zostać połknięta przez dziecko, zbyt duża z kolei może utrudniać oddychanie.

Philips Smoczek ortodontyczny Free Flow 6-18m
Philips Smoczek ortodontyczny Free Flow 6-18m

Smoczki ortodontyczne

Porównaj aktualne ceny… ->

Jaki smoczek dla niemowlaka wybrać i kupić?

Uchwyt ma przeważnie kształt kółka, które jest przymocowane do tarczki. Dobrze jest sprawdzić czy kółeczko jest dosyć mocno przytwierdzone i czy nie nie ma ostrych brzegów. Pożytecznymi elementami są części fluorescencyjne, które w nocy świecą. Dzięki czemu łatwo odnajdziemy smoczek, bez zapalania światła. Do kółka warto przypiąć specjalny łańcuszek, dzięki któremu ruchliwy już niemowlak nie wyrzuci smoczka na ziemię. W sklepach dostępne są także modele bez kółek.

Bezpieczeństwo dziecka

Kupując smoczek dla niemowlaka zwróćmy uwagę, czy posiada on wszystkie wymagane atesty.

Ceny smoczków dla niemowlaków

Jaki smoczek dla niemowlaka wybrać i kupić? Smoczek dla niemowlaka kupimy już za kilka złotych. Cena jak widać nie jest wygórowana ale za te lepsze zapłacimy już w okolicy 20 czy nawet 50 zł.

Zobacz także inne rodzaje smoczków dla dzieci:

Smoczki anatomiczneAktualna cena… ->
Smoczki antykolkoweAktualna cena… ->
Smoczki okrągłeAktualna cena… ->