Podczas nauki jazdy konnej, treningów i konkursów mali jeźdźcy potrzebują ubioru, w którym będzie im nie tylko komfortowo. Taki ubiór powinien także zapewnić odpowiednie odprowadzanie wilgoci i ciepła i dobrą cyrkulację powietrza. Wymagania te dotyczą bryczesów, koszulek, bluz czy butów, ale także skarpetek jeździeckich.

Czy kupowanie specjalnych skarpetek jest konieczne? Czym różnią się od „zwykłych” skarpetek? I co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Skarpety jeździeckie dla dzieci
Skarpety jeździeckie dla dzieci

Czym różnią się skarpety jeździeckie dla dzieci od zwykłych skarpet?

Skarpety jeździeckie to właściwie podkolanówki – powinny sięgać tuż przed kolano i zakończone są szeroką gumką. Produkuje się je z materiałów, które zapewniają utrzymanie optymalnej temperatury, a także odprowadzają pot.

Cechy dobrych skarpet jeździeckich dla dzieci

Większość dostępnych na rynku skarpet dziecięcych do jazdy konnej wykonana jest z bawełny i elastycznych dodatków (o składzie dokładniej będzie jeszcze za chwilę). Dzięki temu doskonale dopasowują się one do nogi i zapobiegają przegrzaniu się stóp podczas treningów. Niektóre modele jednak mają jeszcze dodatkowe atuty, na przykład:

 1. Wzmocnienie stopy materiałem frotte,
 2. Działanie antybakteryjne,
 3. Technologia kontroli zapachu,
 4. Silikonowe wstawki na wysokości łydki, zapewniające lepszą przyczepność.

Wzory podkolanówek dla dzieci

Moda na noszenie skarpetek w zabawne wzory, często prawie całkowicie różne, a jednak do pary, zawitała także do jeździectwa. W sklepach znaleźć można oczywiście klasyczne podkolanówki jeździeckie dla dzieci, w romby lub w kratkę. Największą popularnością jednak cieszą się skarpetki w konie i z motywami jeździeckimi (wędzidła, podkowy, marchewki, jabłka) czy postaci z bajek. Ciekawe skarpetki jeździeckie dla dzieci (ale także dla młodzieży i dorosłych) oferują kolekcje znanych marek Podkoniówki, Słoma z butów czy Końlanówki.

Rozmiary skarpet jeździeckich dla dzieci

Rozmiarówka skarpet dziecięcych zaczyna się niemal u większości producentów od rozmiaru 35-38. Niektóre modele zaczynają się od rozmiaru 36-38.
Z jakich materiałów produkowane są podkolanówki jeździeckie dla dzieci?
Jak już wspomnieliśmy, większość skarpet jeździeckich dla dzieci wykonana jest z bawełny i domieszki materiałów zapewniających elastyczność.

Oto przykładowe składy materiałów stosowanych do produkcji podkolanówek dla dzieci do jazdy konnej:

 • Bawełna 45%,
 • Polipropylen 35%,
 • Poliamid 15%,
 • Elastan 5%.

Lub też:

 • Poliamid microfibre 45%,
 • Bawełna 20%,
 • Poliamid 20%,
 • Polipropylen 10%,
 • Elastan 5%.

W sklepach znajdziemy również skarpety jeździeckie dla dzieci wykonane z wysokiej jakości materiałów technicznych, jak Drytex Comfort, który wykorzystywany jest także do produkcji skarpet trekkingowych.

Dziecięce skarpety jeździeckie
Dziecięce skarpety jeździeckie

Sposoby noszenia skarpet jeździeckich

Skarpety jeździeckie zakłada się pod lub na bryczesy. Pod bryczesy zakładamy je do jazdy konnej, natomiast na bryczesy zakładamy je wtedy, gdy spędzamy czas w stajni. Warto znać kolejność ubierania się przed lekcją jazdy konnej lub treningiem: bielizna, skarpety jeździeckie, bryczesy, sztyblety, sztylpy (czapsy).

Jakich skarpet dziecko nie powinno zakładać do jazdy konnej?
Wbrew pozorom, odpowiednie skarpety pełnią ważne funkcje w jeździe konnej, dlatego warto wiedzieć, jakich skarpet dziecko na pewno nie powinno zakładać podczas uprawiania tego sportu:

 1. Stopek,
 2. Skarpetek nad kostkę,
 3. Skarpet z froty.

Ile kosztują skarpety dla dzieci na konia w sklepach jeździeckich?

Ceny dziecięcych skarpet jeździeckich

Ceny skarpet jeździeckich dla dzieci mieszczą się w granicach od 20 do 50 złotych.

Producenci skarpet jeździeckich dla dzieci

Wśród producentów mających w swojej ofercie podkolanówki dla dzieci do jazdy konnej warto wymienić między innymi takie marki jak Fair Play, Mustang, Start, York, Kashtan (kolekcja Końlanówki), Comodo (kolekcja Podkoniówki i Słoma z butów).

Gdzie kupić najlepsze dziecięce skarpetki jeździeckie? Warto zajrzeć na internetowy sklep jeździecki zabookuj.pl gdzie poza sprzętem dziecięcym można znaleźć sprzęt dla dorosłych jeźdźców.

Opinie o dziecięcych skarpetach jeździeckich

Nic tak nie pomaga w zakupie odpowiedniego wyposażenia dla małego jeźdźca, jak porady innych rodziców. Jeśli więc chcesz się podzielić swoimi uwagami lub udzielić rad, jakie skarpety jeździeckie dla dzieci kupić, to świetnie! Zapraszamy do zamieszczania opinii i wskazówek w komentarzach.