Bezpieczeństwo i troska o dziecko to rzeczy, które są znane każdemu rodzicowi. Zawsze wysuwamy na pierwszy plan potrzeby dziecka, a nie nasze własne. Szczególnie, gdy zostaliśmy rodzicami po raz pierwszy i staramy się zapewnić maleństwu to co najlepsze. Jednocześnie dbamy również o to, aby dziecku nawet włos z głowy nie spadł.

Ta sama zasada tyczy się także podróżowania. Odpowiednie nosidełka, foteliki, a później podstawki to kluczowe rozwiązania dla zapewnienia dziecku bezpiecznej podróży.

Dlatego też skupimy się dzisiaj na jednym z tych aspektów i pomożemy Wam wybrać najlepszą dla Waszego dziecka podstawkę samochodową.

podstawka samochodowa dla dzieci
Jaka podstawka samochodowa dla dzieci jest najlepsza?

Czym jest podstawka samochodowa dla dzieci?

Podstawka samochodowa, zwana także podkładką oraz siedziskiem to akcesorium będące zamiennikiem fotelika. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa dziecku w czasie jazdy samochodem. W przeciwieństwie do fotelika, siedzisko nie posiada oparcia czy zagłówka.

Podkładki samochodowe są najczęściej wykonywane z tworzyw sztucznych. Zdarza się, że modele najtańsze (często nie posiadające odpowiednich certyfikatów oraz atestów) zrobione są ze styropianu owiniętego z zewnątrz tapicerką.

Podstawki samochodowe bardzo rzadko wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak uchwyt na butelkę czy możliwość regulowania podłokietników. Waga tego rodzaju siedzisk mieści się w granicach od 1 do 1,5 kg.

Siedzisko czy fotelik?

Nie warto śpieszyć się z wymianą fotelika samochodowego na podkładkę. Jeśli dziecko nie wyrosło z fotelika to niezależnie od jego wieku nie decydujmy się na zamianę fotelika na siedzisko.

W przypadku, gdy dziecko jest już za duże na fotelik, podstawka samochodowa to najlepsze wyjście, które zagwarantuje dziecku komfort i bezpieczeństwo. Niestety, siedzisko nie ochroni należycie głowy dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając podstawkę samochodową?

Podstawka samochodowa musi być odpowiednio dobrana do wzrostu oraz wagi dziecka. Są to dwa najbardziej istotne kryteria w trakcie doboru siedziska. Warto jednak zainteresować się także rodzajem mocowań oraz rozmiarem siedziska.

Może się bowiem zdarzyć, że wybrana przez nas podstawka samochodowa okaże się zbyt wąska. Decydujmy się także na wybór mocowań typu Isofix, które są najstabilniejsze i najbezpieczniejsze.

Pamiętajmy, także, aby kupować wyłącznie produkty certyfikowane co będzie dla nas poświadczeniem, że mamy do czynienia z podstawką samochodową najwyższej jakości.

Od kiedy stosować podkładkę samochodową?

Podstawka samochodowa jest prawdziwym zakupem na lata. Z akcesorium tego możemy zacząć korzystać, gdy dziecko wyrośnie z fotelika bądź, gdy osiągnie wagę około 15 kilogramów. Ma to zazwyczaj miejsce w okolicach 3 roku życia.

Z podstawki samochodowej można korzystać do momentu osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego wzrostu. Według norm prawnych jest to powyżej 150 centymetrów.

podstawka samochodowa dla dzieci
Podstawka samochodowa ma za zadanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Kontrowersje wokół podstawki samochodowej

Niestety, podstawki samochodowe budzą wiele kontrowersji, które rodzą się z porównań do fotelików samochodowych.

Pierwszym zarzutem w kierunku podstawki samochodowej jest brak zagłówka. W praktyce oznacza to bowiem, że główka dziecka nie jest w żaden sposób chroniona, zarówno w trakcie potencjalnego wypadku bądź kolizji, jak i zwykłego drzemania w trakcie nużącej jazdy.

Również kolejna uwaga dotyczy braku zabudowania siedziska. W przypadku wypadku, w którym inny samochód uderzył w bok naszego, dziecko nie jest dostatecznie chronione.

Podstawki samochodowe nie są wyposażone zazwyczaj w systemy mocowań typu Isofix. Ten rodzaj mocowań należy do najbardziej stabilnych. Jednocześnie jest on również najbardziej przystępny do montowania i ogranicza popełniane przez rodziców błędy przy mocowaniu siedziska do minimum.

Chętni dowiedzieć się więcej o podstawkach samochodowych?

Zajrzyjcie, więc na stronę keiki.pl, na której dowiecie się znacznie więcej o podstawkach samochodowych dla dzieci, a także będziecie mogli zobaczyć ranking oraz porównać ceny poszczególnych podstawek samochodowych.

Jaką ochronę zapewnia podkładka – siedzisko?

Wspomnieliśmy już, że sama podstawka nie chroni głowy oraz boków dziecka. Z tego powodu, fotelik zawsze będzie zapewniał większe bezpieczeństwo, gdy przychodzi nam do porównania fotelika z podstawką.

Podkładki samochodowe przeznaczone są do zapewnienia ochrony brzuchowi dziecka oraz biodrom. Jeśli dojdzie do wypadku, to w przypadku braku podstawki pasy bezpieczeństwa zsuną się w taki sposób, że mogą uszkodzić miednicę oraz znacznie zwiększyć urazy brzucha. Podstawki samochodowe są stosowane, aby uniknąć tego rodzaju scenariuszy.

Jak do podstawek samochodowych odnoszą się przepisy?

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w autach uległy zmianie i od 15 maja 2015 roku wygląda to nieco inaczej. Pierwszą kluczową zmianą jest bezwzględny zakaz przewożenia dzieci niezależnie od ich wieku w pojazdach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa.

Do kolejnych zmian należy zaliczyć:

  • możliwość przewożenia dziecka na podstawce samochodowej, gdy jego waga przekroczy 15 kilogramów,
  • w sytuacji, gdy przewozimy troje dzieci, a dwoje z nich przebywa w fotelikach i jednocześnie nie mamy możliwości montażu trzeciego fotelika to jedno z dzieci może być transportowane na tylnym siedzeniu wyłącznie w pasach bezpieczeństwa pod warunkiem, że ma więcej niż 3 lata,
  • nie możemy przewozić dziecka poniżej 150 centymetrów wzrostu na przednim siedzeniu, jednak możemy przewozić na przednim siedzeniu dziecko w foteliku przy braku poduszek powietrznych po stronie pasażera,
  • dziecko musi korzystać z fotelika do ukończenia przez nie 18 roku życia bądź przekroczenia 150 centymetrów wzrostu.
podstawka samochodowa dla dzieci
Gdzie możemy kupić podstawkę samochodową dla dziecka? Ile za nią zapłacimy?

Opinie

Podstawki samochodowe dla dzieci budzą wiele kontrowersji. Z tego powodu zdania na ich temat są podzielone. Duża część rodziców jest z nich zadowolona, podczas, gdy inni wolą maksymalnie wydłużyć czas korzystania z w pełni zabudowanych fotelików samochodowych.

Jednak jest to kwestia zależna nie tylko od rodziców, ale również od tempa rozwoju dziecka oraz regulacji prawnych.

Producenci i ceny

Producentami podstawek samochodowych dla dzieci są firmy takie jak Caretero, Chicco, Eurobaby, Graco, Lionelo, Nania, Peg Perego oraz Sparco. Ceny wahają się od około 45 do 310 złotych i zależą między innymi, od rodzaju montażu oraz materiałów z jakich została wykonana podstawka.

Podstawka samochodowa czy fotelik – co wybieracie?

Dajcie znać w komentarzach.