Wybierając meble dla dziewczynki (tu znajdziesz porady o tym jakie wybrać meble dla chłopca), musimy pamiętać o tym, że ich zainteresowania znacznie różnią się od zainteresowań chłopców. Jest to szczególnie zauważalne, od najmłodszych lat, na poziomie zabawek, gier oraz najczęściej wybieranej kolorystyki. Meble dla dziewczynek charakteryzują się przeważnie jasnymi, pastelowymi kolorami oraz motywami kwiatowymi czy ulubionymi postaciami z bajek np. księżniczkami. Przy urządzaniu pokoju dla naszej pociechy warto kierować się upodobaniami dziecka, tak aby czuło się w nim bezpiecznie i swobodnie. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy lubią przebywać w kolorowych pomieszczeniach, w których czują się wyjątkowo, otoczone bohaterami ukochanych bajek.

Meble do pokoju dziewczynki
Meble do pokoju dziewczynki

Jakie meble dla dziewczynki wybrać i kupić?

Na początku wystarczy wyposażyć pokój dziewczynki w łóżeczko, komodę z przewijakiem oraz sofę czy fotel do karmienia. Warto także kupić miękki dywan lub wykładzinę, na którym maluch będzie mógł bawić się, zanim zacznie chodzić. Wraz ze wzrostem naszej pociechy, można stopniowo dodawać kolejne meble. Następnym etapem będzie wymiana niemowlęcego łóżeczka na łóżko już w normalnych wymiarach. Przyda się duża szafa na ubrania oraz mniejsze na coraz większą ilość zabawek. W wieku szkolnym, nieodzownym elementem każdej uczennicy jest biurko wraz z krzesłem oraz regały na przybory szkolne.

Łóżko dla dziewczynki

W pierwszych miesiącach życia nasza pociecha spędza mnóstwo czasu w swoim łóżeczku, dlatego powinno ono być solidne oraz wykonane z bezpiecznych materiałów. Nie może mieć ostrych krawędzi ani kantów, nie poleca się także zakupu wymyślnych posłań z mnóstwem małych elementów, które można łatwo oderwać. Szczególną uwagę należy zwrócić na materac, który będzie gwarancją dobrego snu. Wybór klasycznego łóżka, będzie lepszym wyborem jeśli ma ono posłużyć przez lata. Kiedy mamy dwójkę dzieci warto rozważyć zakup piętrowego łóżka lub kupić je dla jedynaczki, a na dole urządzić np. kącik do zabawy. Sprawdzi się to szczególnie w małych pokojach, gdzie nie ma za dużo wolnej przestrzeni.

Meble dla dziewczynki
Meble dla dziewczynki

Szafki

Oprócz dużej szafy na ubrania, sprawdzą się także mniejsze skrzynie na wszelkiego rodzaju zabawki. Przydadzą się półki, nieco niżej zawieszone, na których nasza pociecha może posadzić swoje lalki. W późniejszym czasie mogą one zostać wykorzystane np. na postawienie książek. Dla dorastającej nastolatki jedna szafa na ubrania, może być niewystarczająca.

Stolik, biurko

Kiedy nasza pociecha jest jeszcze mała, wystarczy kupić niewielki stolik oraz pasujące krzesełko. Dziecko będzie miało swoje miejsce np. do rysowania, a w przyszłości może on posłużyć jako stolik nocny. Kiedy przyjdzie czas na szkołę, trzeba będzie wymienić je na normalne biurko. Dla młodszych dzieci wybieramy biurka o mniejszym blacie o szerokości około 70 – 90 cm i głębokość 50 cm, a dla starszych pociech odpowiednio 100 i 80 cm. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość siedziska i podparcia pleców (na odcinku lędźwiowym kręgosłupa). Zapobiegnie to przyjmowaniu niewłaściwej postawy, która może prowadzić do zwyrodnień. Na każdym biurku powinna znaleźć się również lampka, która dodatkowo doświetli pole do odrabiania lekcji.

Dodatkowo

Zarówno mała księżniczka, jak i nastolatka będą zachwycone faktem posiadania swojej własnej toaletki. Przydadzą się także fotele czy pufy, aby odwiedzający mieli na czym siedzieć. Każdej dziewczynce spodoba się również lustro, w którym będzie mogła się przeglądać. Czy teraz już wiesz jakie meble dla dziewczynek wybrać i kupić?