Butelki antykolkowe stanowią nie tylko niezbędny do karmienia dziecka przedmiot, ale również nieocenioną pomoc przy zmniejszaniu objawów kolek. Mało tego. Mogą one nawet całkowicie wyeliminować ten problem.

Jak działają butelki antykolkowe? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Jak wybrać najlepszą butelkę przeciwkolkową?

Czytajcie dalej.

Czym dokładnie jest butelka antykolkowa?

Butelka antykolkowa, jak podpowiada nam nazwa, pomaga nam w całkowitym zniwelowaniu bądź ograniczeniu do pewnego stopnia niedogodności wynikających z występowania kolek u małych dzieci.

Przyczyn powstawania jest kilka, a jako jedną z nich możemy wymienić nadmierne połykanie powietrza w trakcie spożywania mleka. Aby nie dopuszczać do sytuacji, w której noworodek bądź niemowlę połyka wraz z pokarmem powietrze stworzono specjalne butelki z systemem odpowietrzającym, które nazwano antykolkowymi.

Butelka antykolkowa - nova-polska.pl
Jak wybrać najskuteczniejszą butelkę antykolkową?

Czym kierować się przy zakupie butelek antykolkowych?

Wybierając butelkę przeciwkolkową należy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

 • Pojemność butelki, która powinna być dostosowana do obecnego wieku dziecka oraz ilości zjadanego przez nie pokarmu.
 • Oznaczenia wiekowe, czyli to dla dzieci, od którego miesiąca życia dedykowana jest wybrana butelka. Aspekt ten jest istotny przede wszystkim ze względu na różne wielkości smoczków przy butelkach w zależności od określonego przedziału wiekowego.
 • Smoczek, a dokładniej jego wielkość dostosowana do wieku karmionego butelką dziecka. Ważną rolę odgrywa również kształt smoczka oraz materiał z jakiego został on wykonany. Najczęściej spotykane są smoczki kauczukowe oraz z silikonu medycznego. Silikon jest całkowicie bezsmakowy i bezzapachowy, podczas, gdy kauczuk posiada bardzo charakterystyczny smak, który nie każdemu dziecku przypadnie do gustu.
 • Tworzywo z jakiego stworzono butelkę antykolkową. Do wyboru mamy plastik, szkło hartowane, a coraz częściej również silikon medyczny.

Jeszcze jedną kwestią, na którą warto zwracać uwagę są posiadane przez butelkę atesty i certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo wybranego akcesorium do karmienia, rodzaj systemu odpowietrzającego.

Na jakie pojemności butelek antykolkowych możemy się natknąć?

Kupując butelki antykolkowe możemy spotkać się z wieloma pojemnościami jakie oferują nam twórcy wspomnianych butelek.

Do wyboru mamy butelki antykolkowe o pojemności:

 • 60 ml,
 • 120 ml,
 • 125 ml,
 • 140 ml,
 • 150 ml,
 • 160 ml,
 • 170 ml,
 • 180 ml,
 • 200 ml,
 • 220 ml,
 • 240 ml,
 • 250 ml,
 • 260 ml,
 • 270 ml,
 • 300 ml,
 • 310 ml,
 • 320 ml,
 • 330 ml,
 • 340 ml.

Kupić butelkę antykolkową z plastiku czy szkła?

Jak już wspomnieliśmy, ważną do rozpatrzenia kwestią jest to z jakich materiałów ma być wybrana przez nas butelka bezkolkowa. Najczęstszym wyborem rodziców są butelki zrobione z plastiku.

Jednak zanim zdecydujemy się na taką właśnie butelkę zainteresujmy się czy nie zawiera ona szkodliwego dla organizmu składnika o nazwie bisfenol A (BPA). Butelki wykonane z tworzywa sztucznego, które są pozbawione obecności tej substancji będą posiadały stosowne oznaczenie „BPA free”.

Znacznie rzadziej wybierane są butelki wykonane ze szkła. Wielu rodziców obawia się, że łatwo ulegną one stłuczeniu. Jednak należy zwrócić tutaj uwagę, że do ich produkcji stosowane jest szkło hartowane odporne na tworzenie się zadrapań, a także znacznie mocniejsze od zwykłego szkła.

Jakie są wady i zalety butelek antykolkowych?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów butelek antykolkowych z różnorodnymi mechanizmami odpowiadającymi za uniemożliwienie połykania powietrza wraz z pokarmem.

Dlaczego o tym wspomnieliśmy?

Bo duża różnorodność systemów odpowietrzających jest dla nas gwarantem, że możemy znaleźć butelkę idealną z mechanizmem, który robi co powinien, a jednocześnie jest bardzo łatwy w czyszczeniu. A higiena butelki, którą karmione jest dziecko jest rzeczą bardzo ważną mającą bezpośredni wpływ na zdrowie maleństwa.

Niestety, nie w każdym przypadku butelka antykolkowa będzie w stanie całkowicie pozbyć się problemu kolek. Jeśli dolegliwość ta dotyka dziecko z innego powodu niż połykanie powietrza, to w najlepszym wypadku objawy kolki zostaną wyłącznie złagodzone.

Butelki antykolkowe – dla dzieci w jakim wieku?

Butelki antykolkowe przeznaczone są dla dzieci już od ich pierwszych dni życia. Większość butelek tego rodzaju dedykowana jest dla dzieci w przedziale wiekowym od 0 do 3 miesięcy.

Dlaczego akurat do 3?

To właśnie wtedy u większości niemowląt kolki ustępują samoistnie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tego rodzaju butelek korzystać już po 3 miesiącu życia dziecka. Pamiętajmy przy tym, aby butelka antykolkowa była dobrana stosownie do wieku.

Butelka antykolkowa - nova-polska.pl
Czy butelki antykolkowe działają?

Jak korzystać z butelek antykolkowych?

Butelek antykolkowych należy używać dokładnie w ten sam sposób jak innych rodzajów butelek do karmienia dzieci. Aby prawidłowo i bezpiecznie karmić niemowlę należy podtrzymywać główkę oraz tułów maleństwa w taki sposób, aby tworzyły one linię prostą. Przyjęcie takiej pozycji ułatwi dziecku zarówno pobieranie pokarmu, jak i oddychanie w trakcie jedzenia.

Jaką butelkę antykolkową wybrać dla noworodka?

Niejednokrotnie powtarzaliśmy, że butelka antykolkowa musi być dobrana odpowiednio do wieku dziecka. Łączy się to zarówno z wielkością smoczka, jak i pojemnością butelki. Noworodki spożywają najczęściej od około 90 do 110 ml mleka przy każdym karmieniu. Jednak kupmy nieco większą butelkę, aby nie być zmuszonym do nalewania mleka aż po brzegi.

Mając to na uwadze, najlepszym wyborem dla noworodka będzie butelka o pojemności od około 110 do 150 mililitrów.

Jaka butelka przeciw kolkom będzie odpowiednia dla niemowlaka?

W przypadku niemowląt, które mają już więcej niż 3 miesiące życia oczywistym jest, że ich zapotrzebowanie na pokarm zwiększa się. Najczęściej piją one od 180 do 250 ml mleka. Najbardziej odpowiednie będą, więc butelki mające pojemność od 200 do nawet 300 ml.

Producenci i ceny butelek antykolkowych

Wśród producentów butelek antykolkowych możemy znaleźć takie marki jak Abakus Baby, BabyOno, Chicco, Difrax, Eco Viking, Mam Baby, Medela, Nuby, Philips, Suavinex, Summer Infant, Tommee Tippee, Twistshake czy Yoomi. Ceny butelek zależą od ich pojemności, tworzywa z jakich zostały wykonane oraz załączonych akcesoriów i wahają się od około 7 do 115 złotych.

Opinie

Gdy mowa o butelkach antykolkowych to zdania ich dotyczące są dość znacząco podzielone. Nie należy jednak ukrywać, że dużo zależy od wybranego modelu butelki, a dokładniej rzecz ujmując, jej mechanizmu odpowietrzającego i sposobu czyszczenia. Bo to właśnie te dwie kwestie są najczęstszą zmorą rodziców.

Co do skuteczności tego typu butelek wielu rodziców zauważyło różnicę mając porównanie między standardową butelką oraz antykolkową. Ostateczny werdykt? Butelka antykolkowa działa.

Zobaczcie poniższą recenzję butelki antykolkowej:

Co sądzicie o tego rodzaju butelkach?

Dajcie znać w komentarzach.