Aspirator do nosa dla niemowląt / Elektryczny czy ręczny?

Aspirator do nosa Frida
Aspirator do nosa Frida
Każdy rodzic wie, że katar u niemowlaka potrafi być prawdziwym utrapieniem. Mały człowiek nie umie jeszcze sam wydmuchać nosa, a zalegająca wydzielina utrudnia mu oddychanie oraz przeszkadza w jedzeniu i spaniu. Katar bywa jednym z symptomów rozpoczynającej się choroby.

Jaki aspirator do nosa wybrać i kupić?

Każdy model gruszki ma swoje wady i zalety. Najważniejsze aby wybrany aspirator był wygodny dla nas oraz aby sprawnie i bezpiecznie usuwał zalegający katar z nosa dziecka. Warto przyjrzeć się poszczególnym częściom aspiratora, czy będziemy w stanie łatwo doczyścić urządzenie po każdym użyciu. Niekiedy producenci (popularne firmy to Canpol, Katarek, Frida) dokładają do zestawu specjalne szczotki, którymi możemy lepiej domyć nasz sprzęt. Aspirator do nosa przy którym musimy użyć własnej siły ssącej, dobrze aby posiadał specjalne filtry, które uniemożliwią dostanie się wydzieliny nosowej do naszej buzi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te filtry zazwyczaj nie stanowią bariery dla bakterii i innych mikrobów, przez co w łatwy sposób możemy zarazić się od dziecka i skończyć np. z bólem gardła.

Aspiratory i gruszki do nosa – Ranking TOP 10

Ranking najpopularniejszych aspiratorów i gruszek do nosa, które przydadzą się przy infekcjach i katarze u dzieci i niemowląt. W tym także te z możliwością podłączenia do odkurzacza. Zobacz gdzie kupić najtaniej:

Czyszczenie noska

Maluch, który samodzielnie nie umie jeszcze pozbyć się wydzieliny, musi mieć czyszczony nosek przed spaniem i karmieniem. Warto przed tym zabiegiem, wpuścić do każdego otworu nosowego po jednej kropli soli fizjologicznej, która pomoże pozbyć się smarków. Aby pomóc rodzicom w pielęgnacji noworodków, producenci stworzyli specjalne urządzenia do odciągania zalegającej wydzieliny w nosie – zwane aspiratorami. Na rynku jest spory wybór urządzeń do odsysania kataru, od zwykłej gumowej gruszki, po bardziej zaawansowane, elektryczne modele.

Gruszki do nosa

Haxe Aspirator do nosa - elektryczny, bez kupowania dodatkowych końcówek
Haxe Aspirator do nosa – elektryczny, bez kupowania dodatkowych końcówek
Do wyboru mamy różnego rodzaju odciągacze kataru. Najprostszym modelem jest kauczukowa gruszka, znana od wielu lat. Jednak jej siła ssąc jest na tyle duża, ze może uszkadzać błonę śluzową w nosie maluszka, więc należy ją stosować bardzo ostrożnie. Nieco lepszym rozwiązaniem jest zakup silikonowej gruszki wraz z wymiennymi nakładkami, jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna, ponieważ jej siła ssąca jest mniejsza.

Urządzenia elektroniczne

W sklepach internetowych dostępne są także gruszki elektroniczne, które działają na baterie i można regulować w nich moc ssącą. Najnowocześniejszymi modelami odciągaczy kataru są aspiratory. Zazwyczaj mają postać plastikowej rurki, która jedną stronę ma węższą (to wkłada się do noska dziecka) a z drugiej doczepia się wężyk, przez który rodzic zasysa powietrze. Niektóre modele posiadają specjalne filtry, które uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do ust rodzica. Na rynku dostępne są także aspiratory, które działają po podłączeniu do odkurzacza oraz modele elektryczne, które mają dodatkową funkcję nawilżania błon śluzowych nosa mgiełką wody lub soli fizjologicznej.

Aspirator do nosa na odkurzacz

Dobrym rozwiązaniem są modele, które podłączamy do odkurzacza (w rankingu poniżej) i to on wytwarza potrzebną siłę ssącą. Konstrukcja takiego aspiratora nie pozwala wyrządzić dziecku krzywdy, a producenci zawsze podają dokładne wymagania techniczne, które musi posiadać dany odkurzacz. Jednak ich największą wadą jest fakt, że używanie w czasie nocy, jest praktycznie niemożliwe. Raczej nikt nie będzie wtedy włączał odkurzacza, żeby pozbyć się kataru. Z kolei elektroniczne odciągacze kataru nie są tanie, a jeśli nas stać możemy wybrać model, który ma funkcję dodatkowego nawilżania solą fizjologiczną błony śluzowej noska. Ważne aby każda część była łatwa w utrzymaniu czystości oraz to aby bez problemu dało się wszystko wysterylizować. Warto zwrócić uwagę na ilość i rodzaj dołożonych do zestawu końcówek, które będą pasowały do nozdrzy dziecka w różnym wieku.

Aspirator do nosa – dodatkowe funkcje

W najdroższych aspiratorach producenci zapewniają nawet możliwość puszczania melodyjek, które mają pomóc w uspokojeniu lub zaciekawieniu naszego malucha. Urządzenie musi mieć także ergonomiczny kształt oraz najlepiej aby było wyposażone w praktyczne etui do bezpiecznego przechowywania i transportu.

Cena gruszek i aspiratorów do nosa

Jaki aspirator do nosa wybrać i kupić? Gruszki i aspiratory do nosa kupimy już za około 10 złotych ale są też i takie za 50 zł czy 100 zł. Wybór należy do Ciebie. Wybierz modele z listy poniżej i sprawdź ranking cen.

Aspirator do nosa Frida

Absolutnie NUMER JEDEN najpopularniejszych aspiratorów do nosa wśród rodziców (potwierdzamy! wyciągnęliśmy nim litry wiecie czego z nosków naszych dzieci : )) czyli aspirator firmy Frida:

Comments are closed.

Navigate